úterý 24. března 2009

Budu muset mít facebook???

O tom, co je internetová služba Facebook se asi nemusím zmiňovat. Pokud žijete ve stejném světě jako já, musíte vědět o co se jedná. Jedna z definic je "facebook je moderní forma stádování", ale to asi neříkám nic nového. Nepíšu tenhle článek proto, abych facebook kritizoval. Kritiky je totiž web plný a prakticky každý, kdo na facebooku z principu není už o tom blogoval. Ztráta soukromí, zneužívání osobních dat, závislosti..stačí googlovat. Můj názor na facebook asi každý, kdo tenhle blog čte zná, takže bych vážně nepsal nic nového. Facebook mě ale vytáčí každým dnem víc a každým dnem si připadám pod větším nátlakem a o tom chci psát.
Abych vás jen nenudil svými názory, zpestřím článek některými fakty, které jste možná neslyšeli. Na začátku jsem uvedl jednu z definic, o kterých se mluví ve spojistosti s facebookem...podívejme se, co říká wikipedie, resp. její česká odnož: "Facebook je rozsáhlý společenský webový systém sloužící hlavně k tvorbě sociálních sítí, komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a zábavě." Facebook začínal jako studentský web. Od září 2006 do září 2007 se dostal z 60. na 7. pozici mezi nejnavštěvovanějšími stránkami světa. Na začátku roku 2008 měl 57 milionů uživatelů, stav k únoru 2009 je 175 milionů uživatelů. Facebook je v současnoti přeložen do 35 jazyků.

Myslím, že jenom tahle holá fakta mluví za vše a ukazují, jakou pozici si facebook rychle a jistě získává. Možná někteří z vás znají obdobnou sociální síť MySpace.com, která zažila podobný boom před několika lety. Můžete namítnout, že jde o podobný případ a dnes na MySpace není nikdo závislý. Skutečně - MySpace byl původně server zaměřený na hudbu a prezentaci vlastních muzikálních výtvorů a stala se z něj víceméně typická sociální síť. Jeho růst však nebyl nikdy tak rapidní a jeho uživatelé se nechovali jako uživatelé facebooku (který mimochodem v počtu uživatelů i návštěv MySpace předběhl). Nechápu, když hledím při přednáškách na své spolužáky, kteří si každých 5 minut mění svůj status a komentují statusy jiných, pak proklikají několik her, kterých se účastní a začnou do toho chatovat a projíždět fotky. Co je na tom všem ale nejhorší? Možná žijeme v demokracii a máme teoretickou možnost neučástnit se rozšiřujícího hnutí facebookářů, ale tato možnost je každým dnem menší, pokud chcete ve společnosti fungovat.



Je to jako s mobilem...tisíce let se bez něho obešli všichni a dnes se bez něho neobejde nikdo. Nyní pár příkladů z mé vlastní praxe:
"Jaktožes nebyl včera na té akci?" "-Včera byla akce??" "-No jasně! Dyť to bylo na facebooku týden dopředu!!"
Anebo: "Víš nemám na tebe číslo, tak jsem psal na icq, ale ty se tam vůbec neukazuješ!" "-ICQ? Na co? Teď mám facebook!"

Uznávám, že to nejsou životně důležité záležitosti a jdou řešit jinak, ale potkalo mě už také: "Cože? materiály ke zkoušce někdo hodil na net?? Já chodím na Spolužáky každej den a nic tam nebylo!" "-Proč na spolužáky? Dali to na facebook."
Nebo jsem se rozhodl, že jsme se dlouho neviděli se spolužáky ze základky a že uděláme sraz. Mail na všechny nemám...klasika...napíšu na Spolužáky. Jak jsem čekal - na spolužácích pusto prázdno, odezva nulová...všichni mají facebook.

Napadlo mě, že tohle je konec spolužáků.cz, lidí.cz a dalších menších národních služeb, napadlo mě, že facebook začíná být strašidelně rozšířený a válcuje ostatní společnosti. Zkusmo jsme na tohle téma googlil a našel tenhle rozhovor. Mluví se v něm o tom, že majitelé Spolužáků věří, že facebooku odolají. Já nevěřím, protože vidím jak to okolo mě vypadá.
Lipča mi na tohle téma namítnul, že třeba popularita facebooku zase opadne, podobně jako opadla popularita dalších serverů. Já se ale obávám, že tomu tak není. Všechny servery typu MySpace.com prožily boom před pár lety, kdy počítačová a internetová gramotnost byla - troufám si říct - o několik set procent nižší. Tudíž ještě byl čas pro opadnutí a pro vytvoření konkurence. Dnes je ale situace jiná a s počtem uživatelů, které dnes facebook má a které každý den získává, s tím jak se implementuje do běžného života většiny uživatelů internetu...to vidím černě.

Bohužel musím článek ukončit tím, že moje připojení se k této komunitě je asi jen otázkou času. Případy, kdy mě vytočí, že jsem zase něco prošvihnul, že nevím o čem všichni ve škole mluví (protože se to řešilo včera na facebooku) nebo třeba že budu muset někoho prosit, aby by mi z facebooku stáhnul zápisky do školy, se množí. Když jsme dnes odcházeli z přednášky a já se na tohle téma bavil s kamarádkou, která má na FB účet, řekla mi: "Máš pravdu..je to strašný, jak je to navýkový a kolik to žere času, ale když tam nejseš, tak prostě nežiješ! Nevíš co se děje a co se řeší." A bohužel má pravdu...ubraňte se potom.

P.S.: Pokud už facebook máte, pusťte si následující video a pokud se v něm poznáváte...řešte to :-)

5 komentářů:

Unknown řekl(a)...

Bajdo, Bajdo, odpustek se kupuje až po činu, ne formou předplatného :D

Jinak si troufám polemizovat s názorem, že počítačová gramotnost stoupá. Záleží totiž, jestli pod pojmem gramotnost rozumíme, že člověk rozezná písmenka, anebo že zná pravopis. Zkrátka stoupá počet "slepých" uživatelů.

Jestli bude Facebook skutečně stát svým významem vedle mobilního telefonu, to se uvidí po létě, až se lidi vrátí z dovolených. Pak se uvidí, kolik se jich vrátí ;)

Unknown řekl(a)...

Tome, Tome :) Sám pro sebe jsem se vsadil, jestli mě řekneš, že si kupuju odpustek předem :-)

Jinak použil jsem spojení "počítačová gramotnost", což znamená schopnost používat počítač a technologie s ním spojené(http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_literacy). Ta se skutečně na základě nemála studií rozšiřuje v důsledku posílání PC do zemí třetího světa, zjednodušování ovládácích prvků softwaru i hardwaru atd. atd. Tahle tendence je viditelná téměř ve všech částech světa, někde víc někde míň.

Jde prostě o to, že před 10 lety x tisíc Indů nemohlo mít MySpace zkrátka proto, že neměli ani počítač a neuměli používat internet. Dneska je situace výrazně odlišná.

S posledním bodem souhlasím...úspěšnost FB ukáže jedině čas, protože na webu se s nějakou jistotu počítat nedá, pokud se tvoje společnost nejmenuje Google, což by byl asi námět na další pěkný článek :-) Existuje plno textů o tom, že Google začíná přebírat vládu nad světem :-)))

Unknown řekl(a)...

No vida, shodujeme se ve všech bodech - to se mnou nemůžeš aspoň v něčem nesouhlasit?

Tak aby řeč nestála, jen upozorňuji na plíživý trend, a sice že spousta lidí uvádí wikipedii jako faktický zdroj. To je ovšem bez důkladného prozkoumání osoby autora či jeho zdrojů nesmysl, protože wikipedie nijak neručí za správnost a úplnost informací. To není nic proti tvému odkazu, nejsme na vědecké půdě, jen jsi mi připomněl, že už dlouho hořím touhou to někam napsat (a já píšu jenom sem :P).

Unknown řekl(a)...

Jo máš pravdu. Jako faktický zdroj pro seriózní práci to vážně používat nejde a většina profesorů je u nás na ni alergická (stejně jako na ČSFD). Na druhou stranu ale použitá pro vlastní potřebu je skvělý a musím říct, že jsem na ní každej den. Jo a teď dělali studii, srovnali Wiki s anglickou několika svazkou a neuvěřitelně drahou encyklopedií Britannica a zjistili, že Wiki neobsahuje téměř žádné faktické chyby. Tím nechci, říct, že je stoprocentně spolehlivá, ale myslím, že je to zajímavý: http://news.cnet.com/2100-1038_3-5997332.html

Unknown řekl(a)...

Člověče, ty jsi hrobař doutnajících flamů. Mě už nenapadá, o čem napsat.

Budeš muset asi zplodit další třaskavý článek, tak šup šup...